Czy wiesz, że...

Starszym psom (powyżej 7 roku życia) nie powinno podawać się kości. Ich przewód pokarmowy nie jest już tak sprawny jak u młodych zwierząt i może dojść do zaparcia lub nawet niedrożności jelita wymagającej interwencji chirurgicznej. Kości wieprzowych i cielęcych nie powinno podawać psom w żadnym wieku, gdyż są one miękkie, pies jest w stanie połknąć duże kawałki, które mogą zaczopować jelito. Nie wolno też należy podawać kości drobiowych. Kości te pękają, tworząc odpryski ostre jak igły, które mogą uszkodzić jelita.

Czekolada może być śmiertelnie niebezpieczna dla psów i kotów. 30 gramów gorzkiej czekolady może spowodować śmierć trzykilogramowego szczeniaka. Cala tabliczka czekolady może zabić dorosłego jamnika.

Popularny wśród ludzi środek przeciwbólowo-przeciwgorączkowy Paracetamol jest szkodliwy dla psów i kotów i nie wolno go aplikować. Może stanowić śmiertelne zagrożenie.

Aspiryna podawana kotu częściej niż co 48 godzin może doprowadzić do śmiertelnego zatrucia.

Wbrew niektórym opiniom czosnek nie odrobacza! Przeciwnie, może prowadzić do zatrucia psów i kotów.

Wilgotność nosa nie jest żadnym kryterium określania zdrowotności i temperatury u zwierząt. Jest to mit!

Kopiowanie uszu i ogonów jest zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt jest zabronione.

Nadwaga może doprowadzić do cukrzycy, chorób serca, wątroby, zaburzeń metabolicznych. Pamiętajmy też, że stanowi dodatkowy czynnik ryzyka przy wszelkich zabiegach operacyjnych!

Nieumiejętne usunięcie (urwanie) kleszcza może doprowadzić do stanów ropnych skóry, a nawet tkanki podskórnej.


 

Przychodnia Weterynaryjna Piotra Dąbrowskiego - ul. Jugosłowiańska 13 w Poznaniu
tel. 061 843 45 83, klinika@wet.pl