Gabinet

Tu następuje pierwszy kontakt lekarza ze zwierzęciem, wykonuje się rutynowe badania fizykalne i w razie potrzeby badania dodatkowe. Lekarz przeprowadza rozmowę (wywiad) z opiekunem zwierzęcia. Przestrzeń pozwala na ocenę zwierzęcia w ruchu.

Badanie jest bardzo istotnym elementem postępowania lekarskiego. Obok działań profilaktycznych jest ono kluczowe dla utrzymania Państwa zwierzęcia w dobrym zdrowiu.

W jaki sposób?
Wczesne wykrycie problemów zdrowotnych umożliwia podjęcie leczenia. Szybkie działanie rozwiązuje problem, zanim pojawią się poważne konsekwencje, i nie dopuszcza do cierpienia zwierzęcia.

Jak często?
Rutynowe badanie powinno być przeprowadzane co najmniej raz lub dwa razy w roku, ponieważ zwierzęta żyją krócej niż człowiek i jeden rok ich życia może być odpowiednikiem naszych siedmiu lat. W tym czasie wiele może się zdarzyć. Zwlekanie z badaniami 2 - 3 lata może być równoważne pozbawieniu człowieka kontroli zdrowia przez 20 do 30 lat.
Porównanie wieku psa i kota oraz człowieka znajduje się w tabeli.

Czym jest rutynowe badanie fizykalne?

Wywiad
Lekarz zadaje serię pytań na temat Państwa zwierzęcia. Należy przypomnieć sobie wszystkie jego odmienne zachowania oraz rodzaj podawanego ostatnio pożywienia i regularność posiłków, spożycie wody i szereg innych tzw. schematów fizjologicznych zwierzęcia.
Jeżeli Państwa zwierzę jest pacjentem przychodni od dłuższego czasu, lekarz może zaczerpnąć informacji porównawczej z rejestrów dotychczasowych wizyt.
Po wywiadzie może nastąpić zmierzenie temperatury, policzenie tętna i oddechów, określenie wagi ciała.

Uwaga! Wilgotność nosa nie jest żadnym kryterium określania zdrowotności i temperatury u zwierząt.
Lekarz obejrzy natomiast nos pod kątem ewentualnych odbarwień, zrogowaceń, obecności wypływów lub strupów. Jest to już następny etap badania fizykalnego, czyli:

Oglądanie
Poza nosem oglądaniu podlegają spojówki i inne błony śluzowe. Powiada się, że "oko jest zwierciadłem duszy", ale nie tylko... Wiele mówiono o ogólnym stanie zdrowia. Dzięki oględzinom oka lekarz może wykryć żółtaczkę, powziąć podejrzenie anemii. Stwierdzona zaćma może okazać się objawem cukrzycy. Łzawienie z oka bywa objawem stanu zapalnego spojówek, jaskry lub obecności ciała obcego w oku. Poza tym oglądanie oka pozwala wykryć owrzodzenie rogówki, wady rzęs i powiek, oczopląs oraz inne miejscowe zaburzenia.

Przy okazji oglądania śluzówki jamy ustnej można wstępnie określić stan dziąseł i uzębienia, stwierdzić obecność kamienia nazębnego, zapalenie dziąseł, paradontozę. Lekarz obejrzy język, podniebienie i gardło, co pozwoli stwierdzić ewentualne zapalenie migdałów i gardła, obecność ciał obcych lub guzów nowotworowych.

Istotne jest również obejrzenie uszu. Długie i kręte kanały słuchowe naszych podopiecznych to doskonałe miejsce do rozwoju bakterii, grzybów i pasożytów. Oprócz stwierdzenia ewentualnego stanu zapalnego lekarz może w ten sposób sprawdzić, czy w uchu nie tkwi ciało obce.

Oglądanie to także jeden z najważniejszych etapów badania skóry. Skóra jako największy, a zarazem najbardziej powierzchowny narząd organizmu kontaktuje się ze środowiskiem. Z tej racji można na niej zaobserwować objawy licznych chorób wewnętrznych, jak i tych wynikających z czynników zewnętrznych. Tak więc stan skóry i włosa może być istotny dla oceny ogólnego stanu zdrowia. Skóra jest też sprawdzana pod kątem obecności pasożytów, guzów i ran.

Omacywanie
Używając palców i dłoni, lekarz określa napięcie brzucha, stan narządów wewnętrznych. Omacywaniu podlegają skóra, tkanka podskórna i gruczołowa, węzły chłonne, mięśnie, stawy, kończyny.

Osłuchiwanie
Przy użyciu stetoskopu lekarz osłuchuje serce, płuca i górne drogi oddechowe. Jeżeli stwierdzi odchylenia od normy, może zarekomendować badania dodatkowe.
Bardzo często przy okazji rutynowego osłuchiwania wykrywa się problemy związane z sercem.

 

 

Przychodnia Weterynaryjna Piotra Dąbrowskiego - ul. Jugosłowiańska 13 w Poznaniu
tel. 061 843 45 83, klinika@wet.pl