Chirurgia

Dysponujemy salą operacyjną wyposażoną w sprzęt pozwalający na przeprowadzanie zabiegów rutynowych, drobnych oraz tych bardziej skomplikowanych, np. operacji kostnych i okulistycznych, na najwyższym poziomie.

Przed operacją
Przed wszystkimi zabiegami wymagana jest głodówka - przeciętnie od 12 do 24 godzin - oraz odstawienie wody na 2 do 4 godzin poprzedzających operację.
Przed zabiegami i narkozą przeprowadzamy dokładne badanie zwierzęcia. Zaleca się, zwłaszcza w przypadku zwierząt starszych lub w ciężkim stanie ogólnym, wykonanie przed narkozą badania krwi i ewentualnie EKG. Pozwala to na uniknięcie problemów w przebiegu operacji i w okresie pooperacyjnym.

Jałowość
Nowoczesny autoklaw (najwyższej klasy B) gwarantuje absolutną jałowość narzędzi i materiałów wykorzystywanych przy operacji, co minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań bakteryjnych. Czystość powietrza i powierzchni w sali operacyjnej zapewniamy, regularnie stosując lampę UV.

Znieczulenie
Stosujemy następujące rodzaje znieczulenia ogólnego:

- narkozę tradycyjną (podanie domięśniowe lub dożylne środków anestetycznych)

- znieczulenie wziewne, jedne z najbardziej bezpiecznych. Mieszanka anestetyczna jest podawana pacjentowi na bieżąco, głębokość znieczulenia jest pod stalą kontrolą lekarza. Przy tym typie znieczulenia pacjentowi nie grozi niedotlenienie. W odróżnieniu od narkozy tradycyjnej, która może utrzymywać się jeszcze przez pewien czas po zakończeniu operacji, narkozę wziewną można zakończyć w wybranym momencie (od razu po wykonaniu zabiegu). Konsekwencją tego jest szybsze wybudzanie się zwierzęcia.
Niektóre zabiegi są możliwe do przeprowadzenia wyłącznie przy znieczuleniu tego typu (operacje na układzie oddechowym i otwartej klatce piersiowej).

- znieczulenie "odwracalne", stosowane przy krótszych zabiegach. Po skończonej operacji podaje się pacjentowi antidotum - po 10 minutach zwierzę jest całkowicie wybudzone, w pełni świadome i nie odczuwa bólu pooperacyjnego. Ta forma znieczulenia zapewnia wyjątkowy komfort zwierzęciu i jego opiekunowi.
Kombinacja tego typu znieczulenia ze znieczuleniem wziewnym pozwala na przeprowadzanie dłuższych zabiegów przy zachowaniu 10-minutowego okresu wybudzania.

Monitoring pacjenta
Bezpieczeństwo pacjenta podczas operacji jest optymalne dzięki podłączeniu go do monitora funkcji życiowych. Aparat prowadzi na bieżąco odczyt EKG, pulsoksymetrię (pomiar natlenowania krwi i zapis graficzny tętna), odczyt respiracji (oddychania), mierzy nieinwazyjnie ciśnienie tętnicze oraz temperaturę wewnętrzną i powierzchowną ciała pacjenta.


Opieka pooperacyjna
Podajemy środki przeciwbólowe i szczegółowo instruujemy opiekunów zwierzęcia, jak je stosować, aby zaoszczędzić mu niepotrzebnego bólu po zabiegu.
Aby zapobiec infekcjom w okolicy rany, stosujemy antybiotyki.
Ponieważ zwierzęta często nadmiernie interesują się raną i szwem, zapewniamy środki ochronne takie jak kołnierze albo ubranka pooperacyjne chroniące ranę lub opatrunek.

Bardzo ważny jest stan ogólny pacjenta w okresie rekonwalescencji. Często konieczne jest odpowiednie odżywianie, mające na celu poprawę samopoczucia, przyspieszenie gojenia ran czy uniknięcie różnych reakcji ubocznych. Oferujemy specjalne diety rekonwalescencyjne dla psów, kotów.

Nie kopiujemy uszu ani ogonów!
Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt zabieg ten, jako niehumanitarny, jest zabroniony.

Prosimy o wcześniejsze umawianie (także telefoniczne) terminów wszystkich zabiegów planowych. Uzyskacie Państwo możliwość wyboru dogodnego terminu zabiegu oraz wskazówki dotyczące przygotowania zwierzęcia do operacji.

Zwierzęta po wypadkach są operowane poza kolejnością.

Wykonujemy:
Zabiegi kastracji i sterylizacji - METODĄ MAŁEGO CIĘCIA - u psów i kotów
oraz sterylizacje i kastracje królików, świnek morskich i fretek
sterylizacja kotki [fotoreportaż]
sterylizacja suczki [fotoreportaż]
kastracja kocura [fotoreportaż]
kastracja psa [fotoreportaż]
sterylizacja królicy
kastracja królika [fotoreportaż]
sterylizacja świnki morskiej i innych gryzoni
kastracja świnki morskiej i innych gryzoni [fotoreportaż]
sterylizacja fretki
kastracja fretki
fakty i mity o sterylizacji i kastracji
propagowanie wiedzy o sterylizacji i kastracji

Chirurgię tkanek miękkich - zabiegi w obrębie jamy brzusznej, skóry, tkanki podskórnej, mięśni, ścięgien itp.

Chirurgię oka i przydatków: plastykę powiek, usuwanie wadliwych rzęs, leczenie gradówki, guzów powiek, usuwanie grudkowego zapalenia trzeciej powieki i korekcję wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki, operacje "suchego oka", operacje na rogówce i kanalikach łzowych, usuwanie soczewki, wstawianie protez gałki ocznej.

Chirurgię oka i przydatków: plastykę powiek, usuwanie wadliwych rzęs, leczenie gradówki, guzów powiek, usuwanie grudkowego zapalenia trzeciej powieki i korekcję wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki.

Chirurgię kostną i szczękową - zespolenia złamanych kości, operacje stawów (np. dysplazji biodrowej i łokciowej), artrodezy (chirurgiczne usztywnienie zniszczonego stawu). Stosujemy implanty, np. płytki kostne, śruby, gwoździe, druty itp.


Pies ze zniszczonym na skutek wypadku stawem nadgarstkowym i skróconymi ścięgnami - łapa zgięta trwale, brak funkcji podporowej


Pacjent po operacji w opatrunku ustalającym


Pies po 5 miesiącach od operacji - przywrócona funkcja podporowa i lokomocyjna łapy

Chirurgię onkologiczną - usuwanie guzów i nowotworowo zmienionych organów. Zabiegi przeprowadzamy m.in. przy użyciu skalpela elektrycznego, który minimalizuje krwawienie w obrębie operowanych tkanek.

Interwencje chirurgiczne u zwierząt po wypadkach.

 

 

Przychodnia Weterynaryjna Piotra Dąbrowskiego - ul. Jugosłowiańska 13 w Poznaniu
tel. 061 843 45 83, klinika@wet.pl