Please enable JS

Chirurgia

CHIRURGIA
 

Dysponujemy salą operacyjną wyposażoną w sprzęt pozwalający na przeprowadzanie zabiegów rutynowych, drobnych oraz tych bardziej skomplikowanych, np. operacji kostnych i okulistycznych, na najwyższym poziomie.

Przed operacją - przed wszystkimi zabiegami wymagana jest głodówka - przeciętnie od 12 do 24 godzin - oraz odstawienie wody na 2 do 4 godzin poprzedzających operację. Przed zabiegami i narkozą przeprowadzamy dokładne badanie zwierzęcia. Zaleca się, zwłaszcza w przypadku zwierząt starszych lub w ciężkim stanie ogólnym, wykonanie przed narkozą badania krwi i ewentualnie EKG. Pozwala to na uniknięcie problemów w przebiegu operacji i w okresie pooperacyjnym

Jałowość - nowoczesny autoklaw (najwyższej klasy B) gwarantuje absolutną jałowość narzędzi i materiałów wykorzystywanych przy operacji, co minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań bakteryjnych. Czystość powietrza i powierzchni w sali operacyjnej zapewniamy, regularnie stosując lampę UV.

Znieczulenie - przed znieczuleniem ogólnym zwierzęta są premedykowane, oznacza to podanie leków usprawniających krążenie, przeciwbólowych oraz sedujących. Sedacja to stan, w którym zwierzę staje się rozluźnione, zobojętniałe na bodźce, zasypiające. Wykorzystujemy dla uzyskania sedacji środki najnowszej generacji, których czas działania w pełni kontrolujemy. Po zakończeniu zabiegu podaje się pacjentowi antidotum - po 10 minutach zwierzę jest całkowicie wybudzone, w pełni świadome i nie odczuwa bólu pooperacyjnego. Ta forma premedykacji zapewnia wyjątkowy komfort zwierzęciu i jego opiekunowi.
Kombinacja tego typu sedacji ze znieczuleniem wziewnym pozwala na przeprowadzanie dłuższych zabiegów przy zachowaniu 10-minutowego okresu wybudzania.

Stosujemy następujące rodzaje znieczulenia ogólnego:

  • narkozę iniekcyjną (podanie domięśniowe lub dożylne środków anestetycznych)
  • znieczulenie wziewne, jedne z najbardziej bezpiecznych. Mieszanka anestetyczna jest podawana pacjentowi na bieżąco, głębokość znieczulenia jest pod stalą kontrolą lekarza. Przy tym typie znieczulenia pacjentowi nie grozi niedotlenienie. W odróżnieniu od narkozy tradycyjnej, która może utrzymywać się jeszcze przez pewien czas po zakończeniu operacji, narkozę wziewną można zakończyć w wybranym momencie (od razu po wykonaniu zabiegu). Konsekwencją tego jest szybsze wybudzanie się zwierzęcia.
    Niektóre zabiegi są możliwe do przeprowadzenia wyłącznie przy znieczuleniu tego typu (operacje na układzie oddechowym i otwartej klatce piersiowej).
  • TIVA, total intravenous anesthesia, jest metodą ciągłego wlewu dożylnego mieszanki krótko działających anestetyków w ściśle wyliczonych proporcjach i dawkach. Jest alternatywą dla znieczulenia wziewnego.

Monitoring pacjenta - bezpieczeństwo pacjenta podczas operacji jest optymalne dzięki podłączeniu go do monitora funkcji życiowych. Aparat prowadzi na bieżąco odczyt EKG, pulsoksymetrię (pomiar natlenowania krwi i zapis graficzny tętna), odczyt respiracji (oddychania), mierzy nieinwazyjnie ciśnienie tętnicze oraz temperaturę wewnętrzną i powierzchowną ciała pacjenta.

Opieka pooperacyjna - podajemy środki przeciwbólowe i szczegółowo instruujemy opiekunów zwierzęcia, jak je stosować, aby zaoszczędzić mu niepotrzebnego bólu po zabiegu.  Aby zapobiec infekcjom w okolicy rany, stosujemy antybiotyki. Ponieważ zwierzęta często nadmiernie interesują się raną i szwem, zapewniamy środki ochronne takie jak kołnierze albo ubranka pooperacyjne chroniące ranę lub opatrunek.

Bardzo ważny jest stan ogólny pacjenta w okresie rekonwalescencji. Często konieczne jest odpowiednie odżywianie, mające na celu poprawę samopoczucia, przyspieszenie gojenia ran czy uniknięcie różnych reakcji ubocznych. Oferujemy specjalne diety rekonwalescencyjne dla psów, kotów.

Prosimy o wcześniejsze umawianie (także telefoniczne) terminów wszystkich zabiegów planowych. Uzyskacie Państwo możliwość wyboru dogodnego terminu zabiegu oraz wskazówki dotyczące przygotowania zwierzęcia do operacji.

Zwierzęta po wypadkach są operowane poza kolejnością.

Wykonujemy - zabiegi kastracji i sterylizacji - METODĄ MAŁEGO CIĘCIA - u psów i kotów, oraz sterylizacje i kastracje królików, świnek morskich i fretek.

Chirurgię tkanek miękkich - zabiegi w obrębie jamy brzusznej, skóry, tkanki podskórnej, mięśni, ścięgien itp.

Chirurgię oka i przydatków: plastykę powiek, usuwanie wadliwych rzęs, leczenie gradówki, guzów powiek, usuwanie grudkowego zapalenia trzeciej powieki i korekcję wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki, operacje "suchego oka", operacje na rogówce i kanalikach łzowych.

Chirurgia wewnątrzgałkowa obejmuje między innymi usuwanie soczewki, witrektomię, wstawianie protez gałki ocznej, usuwanie ciał obcych, operacje naprawcze po perforacjach gałki ocznej.

Chirurgię kostną i szczękową - zespolenia złamanych kości, operacje stawów (np. dysplazji biodrowej i łokciowej), artrodezy (chirurgiczne usztywnienie zniszczonego stawu). Stosujemy implanty, np. płytki kostne, śruby, gwoździe, druty itp.

Chirurgię onkologiczną - usuwanie guzów i nowotworowo zmienionych organów. Zabiegi przeprowadzamy m.in. przy użyciu skalpela elektrycznego, który minimalizuje krwawienie w obrębie operowanych tkanek.

Traumatologia - interwencje chirurgiczne u zwierząt po wypadkach.