Please enable JS
NASZE PORADY
PROFILAKTYKA/PIELĘGNACJA/OPIEKA/CIEKAWOSTKI

Jak opiekować się kociętami

ZWIERZĘTA DOMOWE

DATA: 10 LIPCA, 201T

KATEGORIA: PORADY


Jak opiekować się kociętami

Schemat szczepień i odrobaczeń - sześć tygodni po urodzeniu należy przeprowadzić pierwsze odrobaczenia. Następnie do ukończenia 6 miesiąca życia należy powtarzać je co miesiąc. Konieczność ta bierze się z obecności uśpionych larw glist w tkankach zwierząt. Kocięta nabywają te larwy z mlekiem matki. W 8 tygodniu życia wykonuje się pierwsze szczepienie - przeciwko trzem do pięciu chorobom. Po kolejnych 3-4 tygodniach wykonuje się doszczepienie. Po zakończeniu cyklu szczepień podstawowych można zaszczepić kocię przeciw wściekliźnie (powyżej trzeciego miesiąca życia). Jest to wskazane ze względu na coraz częstsze przypadki występowania tej choroby u kotów.

Stosujemy szczepionki najwyższej klasy, łączące skuteczność z bezpieczeństwem. Pomożemy Państwu wybrać zestaw szczepień niezbędny dla Państwa pupila.

Można już zabezpieczyć kocięta przed:

  • panleukopenii
  • kaliciwirozie
  • herpeswirusowemu zapaleniu krtani i tchawicy
  • chlamydiozie
  • bialaczce kotów (FeLV)

Żywienie - kocięta mają szczególne wymagania żywieniowe. Wzrost kociaka wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na białko i wapń. Aby zapewnić mu prawidłowy rozwój, najlepiej jest stosować gotowe karmy dla kociąt. Istnieją odmiany karm podzielone ze względu na wiek, tj. do trzeciego miesiąca życia i powyżej trzeciego miesiąca życia. Są one odpowiednio zbilansowane i zawierają niezbędne witaminy i mikroelementy.

Jeżeli decydują się Państwo na żywienie domowe, należy komponować posiłek tak, aby zawierał znaczącą przewagę białka (mięso surowe z wyjątkiem ryb i drobiu lub gotowane, ale nie wieprzowinę, która jest szkodliwa; podaje się także twaróg), pozostałe składniki to węglowodany (umiarkowany dodatek ugotowanego ryżu). Taki posiłek powinno się koniecznie uzupełniać dodatkami witaminowo-mineralnymi, zawierającymi zwłaszcza fosforan wapnia i witaminy z grupy B (najlepiej pochodzenia drożdżowego). Raz w tygodniu można podać ścięte żółtko jaja.

Do czwartego miesiąca życia dzienną dawkę pokarmu należy dzielić na pięć porcji. Od czwartego miesiąca życia można ograniczyć liczbę posiłków do trzech na dobę. W żadnym wypadku nie należy podawać kociętom (ani żadnemu kotu) kości drobiowych. Kości te pękają, tworząc odpryski ostre jak igły, które mogą uszkodzić jelita. Nie należy także karmić kociąt mlekiem krowim, wędlinami, żółtym serem.

Related items