Please enable JS

Pielęgnacja zwierząt.

ZWIERZĘTA DOMOWE

DATA: 10 LIPCA, 201T

KATEGORIA: PORADY


Pielęgnacja

Wszyscy pragniemy, żeby nasze zwierzęta były zdrowe i dobrze wyglądały. Dobry stan zdrowia osiągamy dzięki kontrolom lekarskim i profilaktyce. Badania lekarskie przedstawiliśmy na innych stronach. Profilaktykę związaną ze szczepieniami, zwalczaniem pasożytów i żywieniem również omawialiśmy. Jednak profilaktyka to znacznie szersze pojęcie. Obejmuje także wszelkie działania pielęgnacyjne i kosmetyczne.

Co możemy pielęgnować?

Uszy - ich czyszczenie jest bardzo ważne z dwojakich względów: nie czyszczone łatwo mogą ulec stanom zapalnym. Regularnie czyszcząc kanał słuchowy, szybciej dostrzeżemy też niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie, zwiększenie ilości woskowiny i zmiana jej barwy, nieprzyjemny zapach, nagły opór zwierzęcia przed czyszczeniem i drapanie lub potrząsanie uchem. Pozwala to na szybszą wizytę u lekarza i podjęcie odpowiednich środków zaradczych. Możemy polecić szereg środków (płynów) przeznaczonych do higieny ucha, służymy poradą, pokażemy, jak fachowo przeprowadzić czyszczenie ucha we własnym zakresie. Nigdy nie czyści się ucha na sucho lub przy użyciu niewłaściwych środków! Często stosowana woda utleniona nie nadaje się do tego, ponieważ nie jest w stanie rozpuścić woskowiny i może drażnić zwierzę! Waciki kosmetyczne powinny być stosowane umiejętnie, nie wolno wkładać ich zbyt głęboko.

Zęby - pielęgnacja zębów to szeroki temat, który omówiliśmy w dziale Stomatologia. Wiadomo, jaką wagę odgrywa odpowiednia higiena jamy ustnej. Regularne czyszczenie zębów od młodego wieku pozwala na utrzymanie ich w odpowiednim stanie i nie pozwoli na rozwinięcie się kamienia, stanów zapalnych, pojawienie się nieprzyjemnych zapachów. Oferujemy odpowiednie akcesoria do czyszczenia zębów i masażu dziąseł oraz dobrze tolerowane i skuteczne pasty. W przypadku zwierząt (zwłaszcza tych, u których nie wyrobiono nawyku czyszczenia), które nie pozwalają na stosowanie szczoteczek, zalecamy użycie nasączonej pastą gazy nałożonej na palec.

Pazury - duże psy z reguły nie mają z tym problemów, jeżeli są aktywne ruchowo, ścierają je w wystarczającym stopniu. Psy lekkie (małe) nie obciążają pazura na tyle, żeby twarda tkanka rogowa uległa starciu, pazur nadmiernie przyrasta i wymaga przycięcia. Podobnie rzecz się ma u psów mało ruchliwych. Ponieważ psy często nie tolerują nawet przytrzymywania łapy, nie mówiąc już o cięciu pazurów, zapraszamy do przychodni celem prawidłowego i bezpiecznego przycięcia. Koty z reguły nie mają problemów z pazurami, ale oferujemy przycinanie pazurów w przypadku tych zwierząt, które mniej się poruszają lub w sposób niepożądany przez właściciela drapią meble. Należy zaznaczyć, że w tej ostatniej sytuacji zabieg przycinania będzie musiał być wykonywany dość często. Inne zwierzęta, które wymagają regulowania długości pazurów, to króliki i świnki morskie. Zbyt długie pazury u tych zwierząt skręcają się, powodując ból i wady postawy, obniżając ruchliwość zwierzęcia. Pazurki (i zbyt długie dzioby) przycinamy też ptakom i żółwiom.

Włosy - ich pielęgnacja jest zróżnicowana w zależności od typu włosa. Psy i koty długowłose powinny być szczotkowane regularnie, kąpane zaś częściej niż krótkowłose. Oferujemy specjalne szampony i odżywki do włosów, które dobieramy indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby zwierzęcia. Służymy poradą w dziedzinie pielęgnacji włosa.

Related items